Gelişmek
Reyhan Elbirliler

Reyhan Elbirliler

...

Gelişmek

30 Mayıs 2017 - 09:13

Biz insanlığın gelişimini , güzel binalardan, geniş yollardan,açılan AVM’ lerden vb… takip etmiyoruz. Keşke  insanı insan yapan erdemler de aynı oranda gelişebilse..Gelişme , insanın sonradan kurduklarına bağlı değil ki… Çocuklukta içine koyarsan  yani ne ekersen onu biçersin misali yetiştirdiğin canlıyı iyi ya da kötü yaparsın.


Geniş, bereketli topraklarıyla  büyükşehir  olunca mahalleye  dönmüş beldelerimiz ve köylerimizde de yollar düzenlenmeye, binaların çehresi değişmeye başlarken köy meydanında  hayvanların su içtiği çeşmeler de yok olmaya başlamış. Geçtiğimiz hafta bulunduğum mahalle olmuş köyde bir deri bir kemik kalmış köpekler  ıslanmış beton üzerindeki suyu yalayarak susuzluğunu gidermeye çalışıyordu…Bir  kap su  aradı gözlerim. Yolları parke taşlarıyla  düzenlenmişti.  Bir kenarda  hayvanlar için  su ve beslenme odağı da  olsaydı vicdanların da aynı oranda  geliştiğini gösterecektik. 


Kocaman avlulu evlerine, bağına bahçesine  sığdıramadığı , bir parça yiyeceği bir kap suyu esirgediği  yavru köpekleri annelerinden ayırıp şehrin göbeğine bırakır ya da  barınaklara ölüme terkeder olmuşlar                                                                                                                                                                                                                 Kazalı, hasta  diye gelen  köpeklerin vurulmuş olduğu görülüyor. Ya felç oluyorlar  ya da acı içinde  ölüyorlar. “ Bir parça su  ararken ne oldu bana , nedir bu acı” sorusuyla dolu gözlerini içinde vicdan olan her  “insan” görebilir. Vuranlar  bilinse de hiçbir zaman bulunmuyor. Bulunsa da aldıkları ceza  ceza değil. Al bir daha yap dercesine mükafat !

“Ne  düşündürücüdür ki…”uygarlaşmak adına “,  kırsalı şehirleştirirken  “hobi bahçeleri “ açılıyor, sokaklarımızdaki kedi ve köpekler  yok ediliyor…

Vicdanı geliştirilmeyen, vicdanı eğitilmeyenler  hayvana her türlü işkenceyi yapıp  , tecavüz edip ceza almadan  “gelişmiş “ sokaklarda  serbestçe  dolaşırken  kedi ve köpekleri tehlike görüp toplatılması, göz önünden kaldırılması da  gelecek adına düşündürücü olduğu kadar enişe verici oluyor.


İlçemizin birinde köpeğe tecavüz eden şahıs , tanık  emniyet görevlisi olmasına rağmen hakim tarafından  serbebest bırakılıyorsa , çocuk denecek yaşında gençler köpeklerini başka bir köpeğe saldırtıp, çakı ve taşlarla vurup  eğleniyorsa  gelişen /gelişecek yanımızın ne olduğunu  akıl ve vicdan sahibi herkes anlayabilir.

"Dünyada hiçbir suç yoktur ki onda herkesin payı olmasın". Hepimiz sorumluyuz.

Bir düşünün. Düşünün ki belki bundan böyle, sokağınızda sesi biraz yüksek çıkan Çomar'a daha hoşgörüyle bakarsınız, susuzluktan dili bir karış dışarı çıkmış, tüyleri dökük karabaşa bir tas su koymayı bile akıl edersiniz. Ya da en azından bunları yapanlara, onlara el uzatanlara, merhamet gösterenlere sesini çıkarmaz, "git başka yerde doyur!" demezsiniz.

Hayvanlar işkence görmek, öldürülmek, acı çekmek, dışlanmak, sürgüne gönderilmek, aç bırakılmak, tecavüze uğramak, asılmak, kesilmek, hapsedilmek için yaratılmadı. Hepsi Yüce Allah’ın bir mucizesi. Birkaç gün sonra  da açlık ve susuzluğun daha iyi anlayabileceğimiz mübarek Ramazan günleri başlayacak. Kapımızın önüne, sokağımızın uygun bir yerine   hayvanlar için bir kap su bir parça yiyecek koymayı unutmayalım.

Sevgi ve saygılarımızla,a

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar