Canlı mı oyuncak mı?
Reyhan Elbirliler

Reyhan Elbirliler

...

Canlı mı oyuncak mı?

29 Eylül 2017 - 09:03

Kuş kafesi  içinde altı yetişkin tavşan ,halı gibi kafesin tabanını kaplamışlar başka türlü  sıgmalarına imkan yok.Kımıldamaları bile mümkün değil. Su kabında damla su yok Pazar çıkartılmışlar.Satılacaklar.

Perişan haldeler. Başında durana ,” sahibi  siz misiniz ? “  diye sordum  Sahibi olmadığını, sahibinin   tavşan almaya gittiğini başında beklediğini söyledi. Tavşanl kafesiyle birlikte yine üst üste irili ufaklı   tavuk, horozun  bir arada bulunduğu  iki kafes daha vardı. Su kapları devrilmiş damla su yoktu. Gagalarını açmışlar diller dışarıda nefse alarak serinlemeye çalışıyorlardı. Önce  su alıp kaplarını su  doldurdum.  Daha suyu  dökerken  şişeden akan suyu içmeye çalışmaları içler acısıydı.
Aslında GıdaTtarım ve Havyacılık Müdürlüklerinin bu konulara el atması, pazarlarda , olur olmaz yerlerde  hayvan satışının yapılmasına izin vermemesi gerekir. Hayvan Koruma Kanunu uyarınca  da  kötü koşullarda bakılıyorsa şikayet makamı Orman ve Su işleri  Müdürlükleridir. Canların bulundukları koşulların kötülüğü ve  ulaşmanın  daha hızlı olması nedeniyle şikayetimi  Orman ve Su İşleri 4. Bölge Müdürlüğü’nü arayıp tavşanların başında görevlilerinin ve tavşanların  sahibinin gelmesini bekledim.
Tavşanların sahibine herhalde bilgi verilmiş olmalı ki telaşla geldiği araçtan  yeni doğmuş tavşanlarla birlikte  17 tavşanın bulunduğu bir kafes indirdi. Küçücük kafes içindeki altı tavşanı  17 tavşanın bulunduğu kafes içine  koymaya başladı. Kuş kafesinin kapısı küçük, hayvancıkların ayakları takılıyor, nasıl sokmuşsa oraya… Vicdansızlık olduğunu, su ve yemlerinin bulunduğu  daha geniş kafeste olmaları gerektiğini söyleyince  ,  ne alakaysa “ ekmek parası “  cevabını verdi. Alacağı paranın bereketi olmayacağını , can taşıdıklarını söyleyince , “”hayvan onlar “ dedi….
Onlar hayvanmış !

Hayvanı canlı görmeyen, kedi  evlerini mahalleye hakaret sayan  cahiller, merhametsizler, sonradan görmeler hızlı bir şekilde çoğalıyor.

Tutanak tutuldu bu kez uyarıldı idari para cezası verilmedi.

Verilmeliydi. Peygamberimiz  bile "Merhamet etmeyene merhamet olunmaz."  derken  ağzı var dili yok sırtından para kazandığı  canlara gösterdiği eziyete karşılık  o şahısa  vicdansızlığını hatırlatacak bir  ceza verilmeliydi…
Yine ilahi adalete sığınmak zorunda kaldık…
Havalar çok sıcak. Lütfen sokağınızdan  bir kap suyu  eksik etmeyin. Su gibi aziz olun..


Sevgi ve saygılarımızla.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar