Ramazan'da Ağız Kokusu ve Sağlık
Necip Kutlu

Necip Kutlu

...

Ramazan'da Ağız Kokusu ve Sağlık

08 Haziran 2017 - 09:19

Sahurda enerjiyi yavaş yavaş vücuda veren yeterince kompleks karbonhidrat tüketimi önemlidir.Vejetaryen beslenme ağız kokusunu azaltmaktadır. Sahurda bol fiberli havuç gibi yiyeceklerin tüketilmesi önem taşır. Ağız kokusu yapacak besinlerden ve sigaradan kaçınılmalıdır. Ramazan'da ağız kokusunun sebebinin ağız kokusunun ağız ve nefesteki uçucu sülfür bileşiklerinin artması sonucu oluşur. Ağız kokusunun yüzde 90’ının ağız içi sorunlardan kaynaklanmaktadır. Diğerleri ise solunum sistemi, sindirim sistemi hastalıkları ve diğer az rastlanan nedenlere bağlı olarak oluşur. Ağız hijyenin bozulması sonucu ağızdaki sülfür bileşiklerini üreten bakteriler artar.Ağız diş temizliği bunu önlemede önemli bir yere sahiptir. Ancak bu önlemlere rağmen ağız kokusu devam ediyorsa o zaman tedavi gerektirebilir. Diş doktorunuz ilk profesyonel yardım alacağınız yer olmalıdır.Şayet burada herhangi bir sorun belirlenmemiş ise diğer nedenler araştırılmalıdır. Her insanda zaman zaman 'sabah kokusu' olabilir. Akşam tükürük salgısının azalması sonucu bakterilerin dil kökünde çoğalmasıyla 'sabah kokusu' oluşur. Bu ağız bakımı ve özelikle dil kökünün temizlenmesi ile geçer.

Sahurda bol fiberli yiyecek tüketilmesi önem taşır;  Ağız kokusuna solunum sistemi hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları ve bunlar dışındaki diyabet, vitamin eksikliklerinin de neden olabileceğidir. Son zamanlarda mide ülserine neden olan HelikobakterPilori denilen mide mikrobu mideden bağımsız olarak ağız boşluğuna yerleşip diğer bakterilerle beraber ağız kokusuna neden olmaktadır. Ülser benzeri dispepsi yakınması olanlarda HelikobakterPilorinin antibiyotik tedavisi ile ağız kokusu anlamlı şekilde geçmektedir.Oruç ağız salgılarının azalması ve su kaybı ile ağızda USB üreten bakterilerin çoğalmasına neden olur. Eğer ağız kokusunun metabolik bir nedeni varsa, diş hekiminin yapabileceği çok az şey var; bu durumda beslenme şeklinizi değiştirmek zorundasınız. Oruçta enerji için ilk olarak vücuttaki depo karbonhidratlar kullanılır. Karbonhidrat depoları boşalınca, sonrasında yağlar yakılır buda ağız kokusuna neden olur. Çünkü yağ yakımı sonucu ağız kokusuna neden olan 'keton cisimcikler' oluşur. Bu nedenle sahurda enerjiyi yavaş yavaş vücuda veren yeterince Kompleks karbonhidrat tüketimi önemlidir.

Vejetaryen beslenme ağız kokusunu azaltmaktadır; Vejetaryen beslenme de ağız kokusunu azaltmaktadır. Sahurda bol fiberli yiyecek tüketilmesi önem taşır. Ağız kokusunu önlemenin en önemli yolunun ağız diş bakımıdır. Oruçta açlığa bağlı tükürük salgılarının azalması, su kaybı ve uzun açlıkta meydana gelen keton cisimcikleri de ağız kokusunun oluşmasına katkıda bulunur. Diğer taraftan ağız ve diş dışı ağız kokusuna neden olan bahsi geçen hastalıklar akla gelmeli ve tedavi edilmelidir.Beslenme de sarımsak, soğan, turp gibi besinlerin alınmaması, yeterli kompleks karbonhidrat tüketimi, sahurda bol su içilmesi, gargara, karanfil, nane, maydanoz tüketilmesi; Baharat, çay, kahve ve süt tüketiminin sınırlanması, ağız kuruluğu yapan ilaçlardan kaçınılması, sigara içilmemesi, sahurda bol lifli havuç gibi yiyeceklerin tüketilmesi önem taşır. Vejetaryen beslenme ağız kokusunu azaltmaktadır.

Sahur yemeği yüksek enerji verecek abartısız bir yemek olmalıdır;  Sahurda yenen besinlerin kompleks karbonhidratlar olmasına dikkat edilmesi gereklidir.Sahur yemeği yüksek, enerji verecek abartısız bir yemek olmalıdır. Sahurda yavaş sindirilen hafif yiyecekler, yeşil salata, haşlanmış yumurta, yulaflı ekmek, gevrek, tost tercih edilmelidir.Kompleks karbonhidratlar, uzun oruç günlerinde enerjinin yavaş yavaş salınımına yardımcı olur. Kompleks karbonhidratlar olarak tahıllar, baklagiller, oruçlu saatler boyunca yavaş yavaş enerjiyi serbest bırakarak rafine şekerlere, pirinç ve beyaz un tercih edilmelidirler. Sigara ve kokulu yiyeceklerden kaçınmalı; baharat, çay, kahve ve süt tüketimi azaltılmalıdır.

Sağlıcakla kalın aziz dostlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar