Tek millet iki devlet projesi - 2
Gürbüz Battal

Gürbüz Battal

...

Tek millet iki devlet projesi - 2

29 Eylül 2017 - 09:04

Demokratik Gazeteciler ve Yazarlar Derneği’nin, organize ettiği Tek Millet İki Devlet Projesi kapsamında, Hakan Özen ve Seyfettin Ayakyay ‘la birlikte Azerbaycan’dan gelen Şehit yakınları, gaziler ve basın mensuplarından oluşan 24 kişilik heyetle Kula ve Köprübaşı ilçelerine gittik.

İlk durağımız Kula oldu. Kula Kaymakamı Osman Güven bizi karşıladı.

Daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü Raşit Çarpan da bize katıldı.

Kahvaltının ardından yeni eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle 2 derslikli Kavacık İlkokulu’na gittik.

Okul öğrencileri ve misafirlerimizin unutamayacağı bir yeni eğitim öğretim yılı açılış törenine katıldık. Azerbaycanlı gençler burada da mini bir konser verdi.

Kaymakamlığın kitap okumayı özendirmek için en çok kitap okuyan öğrenciye bisiklet, ikinciye saat hediye edilmesi projesi ilgimizi çekti.

Tören sonrası Azerbaycan Gazi Kadınlar İçtimai Birliği Başkanı Rada Abbas’ın okuduğu ilkokul ile Kayacık İlkokulu’nun kardeş okul olması fikri gelişti. Kaymakam Osman Güven kardeş okul projesi için gerekli işlemlerin başlatılması talimatı verdi.

Kaymakam Osman Güven Bey, Jeopark belediyeler birliği çalışanı Ali Karataş’ı Kula’yı bizlere tanıtması için görevlendirdi.

Önce Kula’yı ve Kula evlerini, ardından Kula Peri Bacaları’nı ziyaret ettik.

Ardından “Terk Edilmiş Topraklar Diyarından; Huzurlu, Verimli Bereketli Topraklar Diyarı” adını alan Köprübaşı’na,  Belediye Başkanı Zafer Mergen’in davetlisi olarak gittik.

Belediye başkanlığında, Aynur Güler ile Yiğit Ercan’ın nikâh törenine katıldık.

Azerbaycanlı konuklarımız nikâh işlemine şahit oldu. Azerbaycanlı müzisyenlerin çaldığı Azerbaycan havaları ile nikâh töreni düğün eğlencesine dönüştü.

Başkan Mergen, Azerbaycanlı konuklarımızın deyimiyle Köprübaşı’nın bağlarını ve bahçelerini gezdirdi. Azerbaycanlı konuklar yapılan çalışmaları hayranlıkla izledi.

Söz, bağ ve bahçelerden açılmışken Köprübaşı’na her gelişimde yeni yatırımcıların Köprübaşına gelerek yatırım yaptıklarını görüyorum. Manisa’dan dört firma tavukçuluk yapmak, başka bir firma ise Saraycık kaplıcalarını işletmek için kolları sıvamış. Köprübaşı’nın bu hale gelmesinde Başkan Zafer Mergen’in emekleri inkâr edilemez.

Aynı günün akşamı Başkan Zafer Mergen, Azerbaycanlı şehit yakınları, gazileri ve basın mensuplarını Köprübaşlı şehit yakınları ve gazileriyle yemekte buluşturdu.

Yemeğe Köprübaşı Kaymakamı Kemal Balaban, İlçe Emniyet Amiri Mustafa Özkan, İlçe Jandarma Komutanı İsa Ataş da katıldı.

Yemekte Karabağ’ın işgali ve Hocalı Katliamı sırasında yaşadıkları olayları anlatan Azerbaycan Gazi Kadınlar İçtimai Birliği Başkanı Rada Abbas, Bakü Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Gazi Ali Sefa Mehdi ile Uluslararası Enformasyon ve Bölgesel Araştırmalar STK Kurucu Genel Başkanı Zaur Gariboghlu duygulu anlar yaşanmasına sebep oldu.

Konuşmalarda Ermenilerin Azerbaycanlılara karşı yaptığı zulüm, soykırıma varan katliamlar yanında Karabağ’ın işgali, Türkün Türk’ten başka dostu olmadığı, her Azerbaycanlının masasında Azerbaycan ve Türk bayrağının yan yana durduğu, Ermeni Azerbaycan’da serbestçe gezerken Azerbaycan Türk’ünün vatanında yıllarca özgürce gezemediği vurgulandı.

Her birinin anısı onlarca ciltlik kitap olur.

Yemek sonrası Kula’nın Kavacık İlkokulu ile Roda hanımın okuduğu ilkokulun kardeş okul olma kararını duyan Kaymakam Balaban,  “ Biz de Köprübaşı ile Roda hanımın doğduğu ilçeyi kardeş ilçe yapmak için işlemlere başlayalım” dedi.

Bu ziyaretle Manisa’nın hem bir ilkokulu hem de bir ilçesi Azerbaycanlı kardeş olacak ve ilişkiler daha da sağlamlaşacak.

Manisa’da Rafadan Tayfa programı ile Çanakkale’de TRT programlarında yer alarak Manisa’da gördükleri ilgi ve alakadan dolayı çok mutlu olduklarını belirttiler.

Cumhurbaşkanımız ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ankara’ya davet edildi ve Ankara ayağındaki programlara katıldılar.

Tek Millet İki Devlet Projesinin Manisa ayağını başlatan Demokrat Gazeteciler Derneği Hakan Özen ve çalışma arkadaşları ülke çapında önemli bir işe imza attı.

Bunlar ülkelerine gittiklerine ülkemizin gönüllü elçileri olarak çalışacaklarına inanıyorum.

Misafirlerimizin dirileri yurdumuzda bu kadar güzel ağırlanırken, ziyaretlerinin Ankara ayağında Milli Kahramanları Emin Resulzade’nin mezarını bakımsız halde görmeleri hiç de şık olmadı.

Kalın sağlıcakla.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar